Odnośniki
Galeria
Źródła
Położenie
Głubczyce to miasto znajdujące się w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim. Siedzibą gminy są Głubczyce, które liczą 12 521 mieszkańców. W latach 2002-2019 liczba osób zamieszkujących miasto zmalała o 8,2%.
Historia Głubczyc
Pierwsze wzmianki o głubczycach ukazały się już w 1224 roku. Najstarsze przywileje miejskie Głubczyc spisane zostały w 1421 roku w Krakowie, w dokumencie Codex iuris Lubschicensis. Dokument został odnaleziony w 2002 roku.
Prawa miejskie Głubczycom zatwierdzone zostały przez króla czeskiego Przemysła Ottokara II w roku 1275. W 1265 r. Głubczyce otrzymały od Ottokara II las miejski, „który im może wystarczać za 20 łanów do uprawy roli”, będący w posiadaniu miasta do dziś. W II połowie XIII wieku miasto zaczyna rozszerzać swoje zwierzchnictwo na majątki wiejskie. Prawdopodobnie już pod koniec XIII wieku Głubczyce nabyły Królowe i Schlegenberg (dzisiejsze Lwowiany), Przy omawianiu początków rozwoju miasta nie można pominąć spraw kościelnych. Już w XIII wieku w Głubczycach powstała parafia należąca do biskupstwa ołomunieckiego. Najstarsze elementy głubczyckiego kościóła parafialnego pod wezwaniem Narodzin Najświętszej Marii Panny (portale południowy i zachodni - główny oraz maswerki okien) pochodzą przypuszczalnie z I połowy XIII wieku. Kościół rozbudowany został w XIV wieku.
Historyczny ratusz
Głubczycki ratusz po raz pierwszy był wzmiankowany w 1383 roku. Powstał jako efekt przebudowy znajdującego się w tym miejscu XIII-wiecznego domu kupieckiego. W 1570 roku przeprowadzono rozbudowę ratusza poprzez dostawienie do niego wieży.
W 2006 roku władze miasta podjęły się odbudowy ratusza. Otwarcie obiektu odbyło się w czerwcu 2008 roku. Odbudowany ratusz nawiązuje swym wyglądem do czasów posiadania przez pierwotną budowlę renesansowego wystroju fasady. Mieści się w nim Muzeum Ziemi Głubczyckiej i biblioteka, wieża służy za punkt widokowy.